Preskočiť na hlavný obsah

Často kladené otázky

Často kladené otázky o pľuzgieroch

Je lepšie pľuzgier vysušiť?

Nie, vysušenie pľuzgiera na vzduchu vystavuje ranu baktériám, vode a vzduchu, čo umožňuje tvorbu chrasty. Hydrokoloidná technológia COMPEED® udržiava prirodzenú úroveň vlhkosti pokožky, čím vytvára optimálne prostredie, ktoré podporuje proces hojenia predchádzaním tvorbe chrasty.

Je značka COMPEED® vhodná pre osoby s cukrovkou alebo problémami obehovej sústavy?

U pacientov s cukrovkou alebo problémami obehovej sústavy môže dochádzať k problémom s hojením rany a/alebo zníženiu pociťovania bolesti. Aby sa predišlo infekciám, osoby s cukrovkou sa pred použitím značky COMPEED® musia najskôr poradiť so svojím lekárom.

Moja náplasť COMPEED® po nanesení zbelela. Je to normálne?

Áno, ak náplasť zbelela, znamená to, že funguje a nechajte ju na mieste!

Kedy mám odstrániť náplasť?

Nechajte ju na mieste, kým sa sama nezačne odliepať. Ostáva na mieste niekoľko dní.

Často kladené otázky o kurích okách

Čo je kurie oko?

Kurie oká sú oblasti zhrubnutej pokožky na chodidle, často bolestivé pri tlaku.

Čo spôsobuje kurie oká?

Kurie oká sú spôsobené trením a tlakom na kostné oblasti, ako následok zle sediacich topánok. Koža na chodidle zhrubne ako ochranná reakcia na tlak a trenie.

Ako sa kurie oká liečia?

Začnite úľavou a zvlhčovaním tlakových bodov na nohe. To možno vykonať aplikáciou náplasti, ktorá pôsobí ako vložka proti treniu a odieraniu. Náplasti COMPEED® na kurie oká obsahujú špeciálny gél, ktorý pomáha odstrániť kurie oko a poskytnúť okamžitú úľavu od bolesti.

Ako sa dá kurím okám predchádzať?

Aby ste predišli kurím okám, začnite znížením tlaku a zvlhčovaním nôh, najmä ak budete mať obuté úzke topánky. Nosenie hydrokoloidnej náplasti, ako napríklad náplasti COMPEED® na kurie oká, môže tiež znížiť tlak a súčasne zachovať prirodzenú rovnováhu vlhkosti.

Aký je rozdiel medzi kurím okom a otlakom?

Kurie oko je zhrubnutie pokožky na jednom mieste, kde tvorí kužeľ, ktorého tlak vniká do dermy a spôsobuje bolesť. V prípade otlakov sa zhrubnutie objavuje v širšej oblasti pokožky.

Kde sa kurie oká zvyčajne vyskytujú?

Kurie oká sa takmer výhradne vyskytujú v oblastiach vystavených tlaku, často v oblastiach pokožky nachádzajúcich sa na kostných výstupkoch, ako napríklad bočná strana malíčka.

Ako dlho trvá, kým kurie oká zmiznú?

Jediná cesta, ako odstrániť kurie oká navždy, je uľaviť od tlaku, ktorý ich spôsobuje. Ak tlak ostane zachovaný, kurie oká sa môžu znova objaviť aj vtedy, ak boli úplne odstránené.

Môže liečivo v náplastiach COMPEED® s kyselinou salicylovou poškodiť moju pokožku?

Náplasti COMPEED® s kyselinou salicylovou obsahujú doštičku s kyselinou salicylovou navrhnutú na rozbíjanie buniek, ktoré tvoria kurie oko. Ak kyselina salicylová ostáva v kontakte so zdravou pokožkou príliš dlho, môže spôsobiť podráždenie. Je však klinicky dokázané, že náplasti COMPEED® s kyselinou salicylovou sú na mieste významne účinnejšie (štatisticky povedané) ako tradičné náplasti na kurie oká, čo zaisťuje, že kyselina salicylová pôsobí len na kurie oko a nie na zdravú pokožku v jeho okolí.

Často kladené otázky o vybočených palcoch

Čo sú vybočené palce?

Vybočené palce sú tvrdé výstupky na kĺbe palca na chodidle. Môžu byť extrémne bolestivé.

Čo spôsobuje vybočené palce?

Vnútorný tlak na palce môže viesť k vybočeným palcom, keďže palec smeruje k chodidlu a kĺb je vytlačený. Úzke a nepohodlné topánky môžu tiež tento stav zhoršiť. Vybočené palce môžu byť tiež spôsobené bežnými zdravotnými problémami. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s lekárom.

Ako sa dá vybočeným palcom predchádzať?

Starostlivosťou o nohy môžete spomaliť postup vybočených palcov. Vyhnite sa nepotrebnému tlaku nosením vhodne sediacich topánok, najmä v oblasti kĺbu a palca. Na príležitosti, ktoré vyžadujú krásne topánky, si vystužte oblasť, aby sa minimalizoval tlak.

Čo sú otlaky?

Otlaky sú oblasti stvrdnutej žltej pokožky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na päte alebo v oblasti pod prstami na chodidle. Otlaky sú vo všeobecnosti väčšie ako kurie oká a menej definované.

Čo spôsobuje otlaky?

Otlaky spôsobuje opakované trenie, tlak a záťaž, napríklad pri nosení vysokých podpätkov, ktoré presúvajú celú telesnú hmotnosť na oblasť pod prstami na chodidle a na prednú časť chodidla.

Otázka: Ako sa otlaky liečia?

Začnite úľavou a zvlhčovaním otlačenej pokožky. Vyskúšajte náplasti COMPEED® na mozole na vystuženie proti tlaku, zvlhčenie a okamžitú úľavu od bolesti.

Ako môžete prechádzať tvorbe otlakov?

Aby ste predišli tvorbe otlakov, skúste zvlhčovanie pomocou krému na nohy a odstraňovanie odumretej pokožky. To pomôže odstrániť staré kožné bunky skôr, ako stvrdnú. Je tiež vhodné chrániť nohy pred trením a odieraním, najmä vtedy, ak topánky, ktoré si obujete, presúvajú väčšiu časť telesnej hmotnosti na oblasť pod prstami a prednú časť chodidla.

Sú náplasti COMPEED® na mozole vhodné pre osoby s cukrovkou alebo problémami obehovej sústavy?

Pacienti s cukrovkou sa musia pred použitím náplastí Compeed® poradiť so svojím lekárom.

Často kladené otázky o oparoch

Čo je opar?

Opar je častý stav spôsobený vírusom herpes simplex, ktorý sa prejavuje vo forme tekutinou naplnených pľuzgierov okolo pier, nosa alebo brady.

Čo spôsobuje opary?

Bežne sa vírus herpesu získa v detstve. Takmer 80 % dospelej populácie má tento vírus, ale u mnohých ľudí nedochádza k žiadnemu prepuknutiu. To môže byť spustené viacerými faktormi, ktoré zahŕňajú:

 • stres
 • oslabený imunitný systém
 • únavu
 • horúčku
 • prechladnutie alebo chrípku
 • extrémne klimatické podmienky (zima alebo teplo)
 • vystavenie slnku
 • menštruáciu
 • hormóny
Otázka: Ako možno opary liečiť?

Prepuknutia oparu možno liečiť krémami a hydrokoloidnými náplasťami. Náplast’ COMPEED® na opary okamžite skrýva, chráni a uľavuje od bolesti, pričom dosahuje porovnateľný čas hojenia ako 5 % acyklovirový krém.*

*Karlsmark T, Goodman JJ, Drouault Y, Lufrano L, Pledger GW. Randomised clinical study comparing COMPEED® Cold Sore Patch (Náplasti COMPEED® na opary) to acyclovir cream 5 % in treating herpes simplex labialis. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008; 22 (10): 1184-1193.

Ako možno oparom predchádzať?

Keďže prepuknutiam oparu nemožno predchádzať, nasledujúce opatrenia môžu minimalizovať riziká kontaktu s oparmi a znížiť frekvenciu prepuknutí:

 • Vždy si pred kontaktom s oparmi a po ňom umyte ruky.
 • Nebozkávajte sa a nezdieľajte nápoje ani výrobky starostlivosti o pery, kým opar nezmizne.
 • Ak viete, ktoré faktory u vás spúšťajú opar, snažte sa im vystavovať čo najmenej. Ak napríklad viete, že u vás prepuknutie oparu spôsobuje extrémne počasie, používajte balzam na pery s ochranou SPF.
 • Nie je možné zbaviť sa infekcie vírusom herpes simplex ani úplne predchádzať výskytu nových prepuknutí.
Je možné náplasť vystrihnúť na príslušnú veľkosť lézie?

Nie. Malo by sa tomu vyhýbať, pretože to môže obmedziť lepivosť náplasti.

Môže sa počas nosenia náplasti jesť a piť?

Áno, ale vždy skontrolujte, že náplasť ostala na mieste. Keďže je vírus prítomný aj v slinách osôb trpiacich oparom, zdieľanie pohárov či príboru s ostatnými sa neodporúča.

Chráni náplasť pred UV žiarením?

Nie. Ak je to možné, odporúčame nevystavovať léziu oparu slnku.

Môže sa na náplasť nanášať mejkap alebo rúž?

Áno, na náplasť možno nanášať mejkap, rúž alebo opaľovací krém. Uvedomte si, že sa krém ani rúž nemajú aplikovať pod náplasť, pretože to zníži jej schopnosť priľnutia.

Je možné počas nosenia náplasti niekoho bozkávať?

Buďte opatrní. Ak je náplasť okolo oparu umiestnená a nalepená správne, znižuje kontamináciu z rany. Určite však dodržiavajte rovnaké bezpečnostné opatrenia ako inokedy pri oparoch. Keďže je vírus prítomný aj v slinách osôb trpiacich oparom, odporúča sa nemať intenzívny intímny kontakt v oblasti úst.

Je potrebné tento výrobok aplikovať celodenne alebo len počas hodín bdenia?

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčame nosiť náplasť 24 hodín denne.